Aluevaltuusto

Hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa käyttää 1.3. alkaen aluevaltuusto, jonka jäsenet ja varajäsenet on valittu aluevaaleilla. Valtuuston toimikausi on neljä vuotta. Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuustoon kuuluu 69 aluevaltuutettua.

Valtuutetut tulevat olevaan tärkeässä roolissa. Aluevaltuusto vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta. Valtuutetut siis päättävät siitä, miten Satakunnan hyvinvointialueelle kohdennettu noin miljardin euron rahoitus käytetään palveluidemme järjestämiseen. Päätöksiä ei tehdä  kuntaperusteisesti vaan koko maakunnan alue ja asukkaiden tarve huomioiden.

Aluevaltuuston tehtävänä on päättää muun muassa seuraavista asioista:

  • hyvinvointialuestrategiasta
  • hyvinvointialueen hallintosäännöstä
  • hyvinvointialueen talousarviosta ja taloussuunnitelmasta
  • omistajaohjauksen periaatteista ja konserniohjeesta
  • liikelaitokselle asetettavista toiminnan ja talouden tavoitteista
  • varallisuuden hoidon sekä rahoitus- ja sijoitustoiminnan perusteista
  • sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteista
  • palveluista ja muista suoritteista perittävien maksujen yleisistä perusteista sekä hyvinvointialueen järjestämisvastuulle kuuluvista palveluista perittävistä asiakasmaksuista
  • takaussitoumuksen tai muun vakuuden antamisesta toisen velasta
  • jäsenten valitsemisesta toimielimiin
  • taloudellisten etuuksien perusteista
  • hyvinvointialueen tilintarkastajien valitsemisesta
  • tilivelvollisten nimeämisestä
  • hyvinvointialueen tilinpäätöksen hyväksymisestä ja vastuuvapaudesta
  • muista aluevaltuuston päätettäviksi säädetyistä ja määrätyistä asioista

Aluevaltuutetut

1 Kristiina Salonen, 2. vpj. SDP Rauma kristiina.salonen(@)eduskunta.fi
2 Heidi Viljanen SDP Kankaanpää heidi.viljanen(@)eduskunta.fi
3 Sinikka Alenius SDP Pori sinikka.alenius(@)pori.fi
4 Harri Lehtonen SDP Eura harri.lehtonen(@)eura.fi
5 Ilona Sjöman SDP Eurajoki ilona.sjoman(@)eurajoki.fi
6 Leena Jokinen-Anttila SDP Ulvila leena.jokinen-anttila(@)ulvila.fi
7 Arja Laulainen SDP Pori arja.laulainen(@)dnainternet.net
8 Marika Uimaluoto SDP Merikarvia marika.uimaluoto(@)merikarvia.fi
9 Maaret Vainio SDP Eura maaret.vainio(@)eura.fi
10 Sari Seimelä SDP Rauma sari.seimela(@)raumanlh.fi
11 Harri Kivenmaa SDP Kokemäki harri.kivenmaa(@)kokemaki.fi
12 Rauno Vesivalo SDP Pori rvesivalo(@)gmail.com
13 Erja Starck SDP Rauma erja.starck(@)gmail.com
14 Jarkko Viljanen SDP Ulvila jarkko.viljanen(@)live.fi
15 Mirja Ylijoki SDP Rauma mirja.ylijoki(@)raumanlh.fi
16 Jyrki Levonen SDP Pori jyrki.levonen(@)luvata.com
17 Pekka Wallenius SDP Rauma pekkatwallenius(@)gmail.com
18 Jouni Uusitalo SDP Pori uusitalo.j.a(@)hotmail.com
19 Johanna Rantanen SDP Pori johanna.rantanen(@)porinperusturva.fi
20 Heli Lukka SDP Nakkila heli.lukka(@)gmail.com
21 Petri Huru PS Pori petri.huru(@)pori.fi
22 Christa Lahto PS Pori christa.lahto(@)pori.fi
23 Niina Immonen PS Huittinen niina.immonen(@)huittinen.fi
24 Jami Toivonen, 3. vpj. PS Rauma jami.toivonen(@)raumanperussuomalaiset.fi
25 Anssi Joutsenlahti PS Kankaanpää anssi.joutsenlahti(@)dnainternet.net
26 Soile Ojala-Seppä PS Kokemäki soile.ojala(@)hotmail.com
27 Heidi Sakari PS Pori heidi.sakari(@)outlook.com
28 Niko Viinamäki PS Pori niko.viinamaki(@)pori.fi
29 Jyri Sarin PS Eura jyri.sarin1(@)gmail.com
30 Matias Marttinen KOK Rauma matias.marttinen(@)eduskunta.fi
31 Sampsa Kataja, pj KOK Pori sampsa.kataja(@)pori.fi
32 Marja-Leena Alho KOK Rauma mlalho.rauma(@)gmail.com
33 Mari Kaunistola KOK Pori mari.kaunistola(@)pori.fi
34 Anne Holmlund KOK Ulvila anne.holmlund(@)ulvila.fi
35 Kari Hannus KOK Pori kari(@)karihannus.fi
36 Henna Kyhä KOK Pori henna.kyha(@)pori.fi
37 Juha Joutsenlahti KOK Pori juha.joutsenlahti(@)pori.fi
38 Marjo Jaspa KOK Säkylä marjo.jaspa(@)gmail.com
39 Kari Kähkönen KOK Kankaanpää kari.kahkonen(@)kankaanpaa.fi
40 Atte Hölttä KOK Huittinen atte.holtta(@)huittistenkotilaakari.fi
41 Eveliina Perälä KOK Eura eveliina.perala(@)k-market.com
42 Jaakko Aromaa KOK Pomarkku jaakko.aromaa(@)pomarkku.fi
43 Eeva Kalli, 1. vpj. KESK Eura eeva.kalli(@)eduskunta.fi
44 Aila Haikkonen KESK Pori aila.haikkonen(@)pp.inet.fi
45 Juha Korkeaoja KESK Kokemäki juha.korkeaoja(@)gmail.com
46 Helena Ollila KESK Rauma helenaannikkiollila(@)gmail.com
47 Keijo Kerola KESK Kankaanpää keijo.kerola(@)hotmail.com
48 Marja Vaitomaa KESK Eurajoki marja.vaitomaa(@)eurajoki.fi
49 Joonas Immonen KESK Huittinen joonas.immonen(@)huittinen.fi
50 Arimo Koivisto KESK Kankaanpää arimo.koiviston(@)gmail.com
51 Vesa Jalonen KESK Eurajoki vesa.jalonen(@)eurajoki.fi
52 Tapio Huhtanen KESK Pori tapio_huhtanen(@)hotmail.com
53 Juha Kantola KESK Pori juha.kantola(@)kantolat.net
54 Minna Grönman KESK Pomarkku minna.gronman(@)pomarkku.fi
55 Heli Sulkava KESK Pori heli.sulkava(@)gmail.com
56 Heimo Nikula KESK Eurajoki heimo.nikula(@)eurajokinetti.fi
57 Laura Pullinen VIHR Pori laura.pullinen(@)pori.fi
58 Julia Liljegren VIHR Pori julia.liljegren3(@)gmail.com
59 Irmeli Elomaa VIHR Kankaanpää ielomaa1(@)gmail.com
60 Raisa Ranta VAS Pori raisa.ranta(@)pori.fi
61
62 Mika Aho VAS Pori mika.aho(@)pori.fi
63 Petri Salminen VAS Eura petri.salminen(@)metsagroup.com
64 Milka Tommila VAS Pori milkatommila(@)dnainternet.net
65 Jenni Tuomi VAS Harjavalta tuomijen(@)gmail.com
66 Sauli Ahvenjärvi KD Rauma sauli.ahvenjarvi(@)gmail.com
67 Marketta Juntunen KD Pori marketta(@)juntunen.org
68 Simo Korpela KD Pori korpela.simo(@)gmail.com
69 Niina Valtanen VKK Kokemäki jooganiina(@)hotmail.com

Aluevaltuuston kokousaikataulu

Tulevien kokousten aikataulu

  • maanantai 26.9.2022 klo 13-15
  • maanantai 31.10.2022 klo 13-15
  • maanantai 28.11.2022 klo 13-15
  • maanantai 19.12.2022 klo 13-15